wtorek, 4 lipca 2023

Maleńczuk w Krotoszynie & przyczynek do biografii

Mój dziesiąty koncert Pana Maleńczuka przeszedł do historii. Przejechanie 120 kilometrów to zdecydowanie tegoroczny najbliższy mi występ, kiedy miałem szansę Go zobaczyć w towarzystwie Rhythm Section na żywo. PolRegio dało radę i na szczęście pociąg nie zatrzymał się w szczerym polu. Dojechałem, posłuchałem, wiersz w pociągu napisałem... Najpierw przypomniał mi się Kukiz, a zaraz potem Tuwim.

W Krotoszynie

Na małej stacji w mieście Krotoszyn,

gdzie pociąg stanął przy zgrzycie szyn,

wysiadłem z wagonu, w górę spojrzałem,

raźno z peronu szedłem jak w dym.

Wyszedłem na chodnik. Marszem idąc,

przez pasy przeszedłem na parku brzeg.

 

Wtem przystanąłem, spojrzałem pod nogi,

wewnętrzny głos wnet tak do mnie rzekł:

 

- Tu na tej ziemi, jeszcze godzinka,

(za twoich średnio już młodych lat)

wstąpi na scenę człowiek, co kilka

genialnych tekstów wypuścił w świat.

Wiesz o kim mówię?

- o Maleńczuku.

Naprawdę tu będzie?

Zagra co sił?

- Tak! Na tej ziemi, tu w Krotoszynie

piosenką obyczaj będzie czcił.

 

Mocno szczęśliwy lecz w zamyśleniu

kończyłem słuchać, ech, Klauzuli.

Oto jest dzień ten, w którym Maleńczuk

zagrał, zaśpiewał. Jeden z tych dni.


Jak wygląda wpis dotyczący MM na stronach rodzimej Wikipedii, widać. Zarys, szkic i na dodatek od 2015 roku nieuaktualniany. Oficjalna strona w sekcji biografia również zamarła. No to niniejszym uzupełniam więc ów oficjalny biogram. Niech on stanie się przyczynkiem do biograficznej, książkowej rozmowy-rzeki - ale naprawdę gadania z prawdziwego zdarzenia; rozmowy, którą przeprowadzi oczywiście Rafał Księżyk, bo jako biograf twórczości Pana Maleńczuka, nie wyobrażam sobie nikogo innego do wykonania takiego zadania. Obie książki, w których interlokutorem była dla Macieja Barbara Burdzy są rzecz jasna ciekawe, bo fanom Maleńczuka po prostu potrzebne jak rybie woda. Czerwony wywiad (jak nazywam Ćpałem, chlałem i przetrwałem) czytałem wielokrotnie. W szczególności początkową jego część, gdzie jest masa osobistych wycieczek czysto chronologicznych - jak, kiedy, z kim, gdzie... itepe. Koncentracji na twórczości (choć ona tam jest) jest zdecydowanie, zdecydowanie za mało.

-----

 

Początek lat sześćdziesiątych, dokładnie 14 sierpnia 1961 roku. W Wojcieszowie koło Złotoryi przychodzi na świat syn Edwarda i Barbary - Maciej Maleńczuk.

Lata siedemdziesiąte - Młody Maciek nie uczy się, uczęszcza do kilku szkół podstawowych, powtarza szóstą klasę. Potem była jeszcze zawodówka (ślusarz-spawacz, ukończona w więzieniu) i liceum zawodowe o specjalności obróbka skrawaniem. Oczywiście nieukończone. Odnotować należy, że była to szkoła sportowa i Maleńczuk miał nawet mistrzostwo okręgu w biegach przez płotki. Skakał też wzwyż (rekord: równo 2 metry). Słuchał w tym czasie Led Zeppelin, The Doors, Black Sabbath, Hendrixa. Również jazzu.

1981 - odmawia służby wojskowej w jednostce "Zielone Otoki" za co zostaje skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Więzienie było dla mnie ważnym doświadczeniem. Potrafię o tym mówić. Potrafię dlatego, że nie poddałem się tam, nie straciłem godności, chociaż przeżyłem poniżanie. Poniżali, żeby przekonać się, jak się bronisz. Od początku jesteś tam atakowany w metodyczny sposób, jesteś prowokowany od momentu wejścia do celi. Sprawdzają jak sobie radzisz. Siedziałem z kryminalistami, psychopatami, gwałcicielami. A ja - odmowa służby wojskowej. Nie miałbym siły na udawanie głupka, świrowanie - od razu się przyznałem, napisałem takie oświadczenie: Ja Maciej Maleńczuk, urodzony 14 sierpnia 1961 roku, syn Edwarda i Barbary, odmawiam służby wojskowej. Wtedy pierwszy raz można było zobaczyć jego nazwisko. Na murach wiszą plakaty, na których wydrukowano: "Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?". MM: Bawiło mnie to. Wyszedłem z więzienia jesienią 1982 roku. Świetnie. Wszyscy - "O Maleńczuk!" Dziewczyny... To był dobry okres. Przynajmniej ktoś mnie witał. Hippisujący wtedy Maleńczuk trafił do więzienia gdzie spędził w sumie 16 miesięcy (4 miesiące w Gdańsku, resztę w Stargardzie Szczecińskim). W więzieniu zaczął grać bluesa przy prasie hydraulicznej.

 

1983 - Po wyjściu z więzienia postanawia wyjść na ulicę i grać tam na gitarze, zarabiając w ten sposób na życie. Gra tam w sumie 7 lat. MM: Wziąłem gitarę do ręki. Zacząłem uczyć się grać. Postanowiłem sobie w więzieniu, że będę śpiewać, założę sobie kapelkę, będę grać bluesa. Nauczyłem się paru tekstów, zacząłem grać na ulicy. Chciałem mieć z czego żyć, dlatego na ulicy. Nie chciałem chodzić do pracy. Nie mogłem tak wcześnie wstawać - i nie mogłem wytrzymać siedzenia przez osiem godzin dziennie gdzieś tam... Zacząłem jeździć, zacząłem próbować ćpania... Zacząłem pisać, najpierw proste, bluesowe piosenki, zawsze z nutką smutku. Podobał mi się zawsze czysty blues, z lat trzydziestych, to mnie brało...

1986 - Maciek dołącza do zespołu Püdelsi. Grupa występuję w Jarocinie - utwór Rege - kocia muzyka staje się jednym z przebojów festiwalu.

1987 -  MM ciągle schodzi i rozstaje się z Püdelsami. Ta znajomość pozwala mu zahaczyć o plan zdjęciowy filmu Śmierć Johna L. w reż. Tomasza Zygadło. Andrzej Bieniasz i koledzy występują w nim jako koledzy z zespołu głównego bohatera, a MM gra siebie - ulicznego śpiewaka krążącego z tacą po ogródku piwnym, śpiewającego autorski numer W tym mieście trudno jest żyć.

1988 - Ukazuje się pierwsza płyta zespołu Püdelsi, Bela pupa. Jednak Maleńczuk wykonuje na niej tylko dwa utwory - resztę śpiewa Kora, wokalistka Maanamu.

1989 - Ukazuje się pierwszy album Macieja. Dostępna tylko na kasecie magnetofonowej Historia obyczaju, którą wypełnia dwanaście w pełni autorskich kompozycji.

1990 - Maleńczuk kończy z graniem na ulicy, choć nie definitywnie. W latach 90-tych można go tam jeszcze spotkać. Postanawia założyć zespół i tak powstaje trio - Homo Twist. W składzie Püdelsów pojawia się w dwóch utworach (Pudel z Gwadelupy, Prezydent) na winylowej składance TONPRESS pt. Cisza jest... Nic się nie dzieje

1991 -  Pojawia się taśma pt. Piosenki z ulicy. Wydaje ją Usługowo-Handlowa Agencja Fonograficzna SDM w osobach Krzysztofa "Kasiny" Kasińskiego i Alka Suchojdy. Część materiału to wersje utworów z Historii obyczaju (1989) oraz nowe (z roku 1991).

1992 - Dzięki Jackowi Kwaśniewskiemu i jego wydawnictwu Fala, które działało w miejscowości Stronie Śląskie, a które wydało sporo kapel z gatunku punk na początku lat 90-tych (w katalogu tej firmy jest m. in. Live '87 - koncertowa taśma Pudelsów z koncertu w warszawskim klubie Hybrydy), pojawia się studyjno-koncertowa kaseta MM Pod Papugami. Nagrań dokonano w Studio Radia Wrocław w lutym 1989 roku oraz w czasie koncertu w klubie "Pod Papugami" 12 maja 1991 roku.

W sobotę 8 sierpnia 1992 roku trochę po godz. 20.00 na jarocińskiej scenie pojawił się Maleńczuk ze świeżo zawiązanym Homo Twist. Band był nowy, złożony naprędce... Była to decyzja podyktowana chwilą tak mocno, że gdy rok później MM wszedł do studia Betlejem rejestrować materiał na "Cały ten seks", ze składu widocznego na nagraniu został sam Pan Maleńczuk. A na scenie wówczas się zaprezentowali: Maciej Maleńczuk - fender telecaster, śpiewy, zapowiedzi, wokalizy; Rafał "Kwasek" Kwaśniewski - basówa; Mariusz Kruc - perka. 

                                                        znajome obuwie w Krotoszynie
 

1994 - ukazuje się pierwsza płyta zespołu Homo Twist - "Cały ten seks". Teksty śpiewane przez Maćka na ulicy zyskują rockową oprawę.

1995 - Püdelsi wznawiają działalność. Najpierw pojawiają się w dokumentalnym filmie krakowskiego oddziału TVP Małpi Hymn - upamiętnienie dziesiątej rocznicy samobójczej śmierci Piotra Marka, lidera i współzałożyciela wraz z Püdlem, zespołu Düpą. Nagrywają też materiał, który ukaże się na dwóch kolejnych płytach zespołu - "Viribus Unitis" (1996) i "Narodziny Zbigniewa" (1997). Materiał na nową płytę nagrywa również Homo Twist.

1996 - ukazuje się płyta Püdelsów oraz Homo Twist zatytułowana... "Homo Twist".

1997 - kolejna płyta Püdelsów i kolejna płyta Homo Twist - "Moniti Revan" ukazują się w sprzedaży. MM gra księdza w etiudzie szkolnej pt. Sposób na Moravię.

1998 - Maleńczuk wydaje pierwszą swoją solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy. Album nosi tytuł "Pan Maleńczuk". U boku Marcina Świetlickiego pojawia się w telewizyjnym filmie Wojtka Smarzowskiego - Małżowina.

1999 - Püdelsi wydają "Psychopop" - czwarty już album zespołu. MM próbuje wyplątać się z niekorzystnej dla siebie umowy z SP Records. Udaje mu się to.

2000 - odbywa się pożegnalna trasa zespołu Homo Twist na której rejestrowany jest materiał na płytę koncertową. Po zakończeniu koncertów zespół zostaje rozwiązany. MM trafia do wytwórni ZIG-ZAC/BMG i pojawia się gościnnie na płycie pianisty Rei'a Ceballo pt. El Katao. Wykonuje kubańską wersję utworu Ach, proszę pani.

2001 - M.M nagrywa drugą w swoim dorobku solową płytę wykorzystując do tego komputer. Nadal współpracuje także z ZIG-ZAC/BMG: pojawia się na polskiej edycji płyty Rovava cygańskiej wokalistki Very Bily w bonusowym utworze Świat zza krat. Na albumie Perro Volando Rei'a Ceballo śpiewa w trzech piosenkach.

2002 - ukazuje się drugi solowy album Maleńczuka "Ande La More" oraz koncertówka Homo Twist - "Live After Death".

2003 - Püdelsi wydają "Wolność Słowa". Album zyskuje status złotej płyty. Maleńczuk zapowiada reaktywację Homo Twist. We wrześniu ukazuje się poemat jego autorstwa zatytułowany "Chamstwo w państwie". Maciej zostaje jurorem w III edycji programu "Idol"

2004 - Püdelsi wydają składankowy album "Jasna strona", oraz DVD "Wolność Słowa" z teledyskami zespołu. Maciej wraz z żoną pojawia się na srebrnym ekranie w filmie Małgorzaty Szumowskiej - Ono.

2005 - Nastąpiła reaktywacja Homo Twist, zespół wiosną zaczął koncertować a a 31 października ukazała się płyta "Demonologic". W kwietniu Maciek wydał solowy album zatytułowany "Proste historie". Supertrio w osobach Maleńczuk/Tuta/Rutkowski tworzy współczesną oprawę muzyczną do niemego filmu w reż. Henryka Szaro.

2006 - Odbywają się koncerty solowe i Homo Twist. We wrześniu wydana zostaje płyta z muzyką ze spektaklu "Cantigas de Santa Maria", która osiąga status "złotej". W listopadzie ukazuje się "Złota kolekcja" Macieja Maleńczuka. W ramach Feliiniady ma miejsce pierwszy występ duetu Maleńczuk - Waglewski. MM komponuje również trzy utwory do sztuki teatralnej opartej o powieść Sławomira Shutego pt. Zwał. Premierę ma płyta DVD z niemym filmem Mocny człowiek.

2007 - to obok koncertów solowych udział M.Maleńczuka w dwóch projektach. Pierwszy - 'Yugopolis', który zgromadził czołowych polskich artystów, wykonujących piosenki słynnej bałkańskiej grupy Parni Valjak. Drugi - 'Koledzy' - duet Maleńczuka z Waglewskim i wydanie płyty pod tym samym tytułem. Płyta osiągnęła status platynowej. W czerwcu miało też premierę nowe, koncertowe przedsięwzięcie - Psychodancing. Los sprawia, że przyszłe, trzecie wcielenie Homo Twist spotyka się po raz pierwszy na wspólnej płycie. Dominik Wywrocki i Wiesław Jamioł tworzą część muzycznej sekcji na album Małgorzaty Krzysicy pt. A jednak miłość. MM śpiewa w duecie z aktorką Tango Notturno. Wszystko to dzieje się w krakowskim studio Nieustraszeni Łowcy Dźwięków pod kierownictwem Dariusza Greli. Panowie spotkają się w tym samym miejscu trzynaście lat później, by pracować nad Klauzulą sumienia.



2008 - to rok koncertów Psychodancing i Homo Twist, III-go miejsca na Top - Trendy projektu 'Koledzy' i udziału Macieja w wielu artystycznych wydarzeniach m.in. "Legnica Cantat Superstars", "Jest dobrze - piosenki niedokończone", "Maj niezależnych" - gdzie zapowiedziany przez Zbigniewa Hołdysa MM gra materiał Włodzimierza Wysockiego, "Nowe brzmienie Jana Kaczmarka". Z każdego z tych wydarzeń powstają nagrania płytowe. 21 marca ukazuje się "Matematyk", druga po reaktywacji płyta zespołu Homo Twist, a 3 listopada pierwsza płyta projektu Psychodancing. Album "Psychodancing" niedługo po premierze osiąga status platynowej płyty.

2009 - 1 kwietnia Maciej zawiesza działalność Homo Twist. 12 maja piosenka "Niewiele Ci mogę dać" w wykonaniu M.Maleńczuka i 'Psychodancing zdobywa I miejsce i nagrodę im. K. Musioła na 46 KFPP w Opolu. 2 listopada ukazuje się drugi album 'Psychodancing pt. "Alchemia piosenki". W filmie Kingi Dębskiej pt. Hel, gra pacjenta szpitala psychiatrycznego - Mirka. W formie pendrive'a zamkniętego w metalowej puszcze ukazuje się album nowohuckiej kapeli Wu-Hae. MM gościnnie śpiewa tekst Adama Ważyka.

2010 - Podczas Festiwalu Top Trendy odbywa się jubileuszowy koncert z okazji 25 lat na scenie "Pan Maleńczuk - tak to ja". W 2010 roku Maciej Maleńczuk bierze udział w projekcie "Męskie Granie", nagrywa płytę z piosenkami "Starszych Panów". W czerwcu ukazuje się dwupłytowy, koncertowy album "Psychodancing Live". We wrześniu trzy płyty ("Pan Maleńczuk - złota kolekcja", "Starsi Panowie" i "Live") osiągają status złotych. Trwają prace nad płytą z piosenkami W. Wysockiego - Maciej bierze udział w koncercie "Włodzimierz Wysocki - spotkanie z legendą". Dubbinguje także postać Kapitana Baileya w grze komputerowej Mass Effect 2. Rok kończy się brawurowym występem podczas Sylwestra Polsatu.

2011 - 6 maja ma miejsce premiera płyty "Wysocki Maleńczuka" która osiąga status platynowej. Maciej bierze udział w projekcie Yugopolis 2, a piosenka "Ostatnia nocka" promująca ten album staje się wielkim przebojem. Po trzech latach od zapowiedzi premierę ma wreszcie film animowany pt. Jeż Jerzy, oparty o kultowy w pewnych kręgach komiks z sympatycznym kolczastym jegomościem. MM użycza głosu Lilce, nieszczęśliwie zakochanej w jeżu damie do towarzystwa. 25 maja 2011 na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Maleńczuk zostaje odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Rok kończy kolejny występ na Sylwestrze Polsatu.

2012 - Chcąc jak sam mówi "trafić pod strzechy" Maciej pojawia się w telewizyjnym serialu "Na dobre i na złe" grając rolę poszkodowanego w wypadku muzyka. 28 maja wychodzi kolejna płyta - tym razem w stylistyce country ."Psychocountry" osiąga status złote j płyty. W tym samym roku we współpracy z Max Klezmer Band ukazuje się płyta "Hush, hush" - na której Maciej śpiewa żydowskie piosenki w języku jidisz.

2013 - Radiowa Trójka wydaje płytę będącą zapisem koncertu w Studiu im. A. Osieckiej z okazji 50 lecia Programu Trzeciego PR w roku 2012.

2014 - To rok zaangażowania w sprawy polityczne . "Vladimir" i "Sługi za szlugi" (Yugopolis) - to ważny w zaistniałej sytuacji politycznej głos Maleńczuka jako patrioty, obrońcy pokoju. 2014 to także rok powrotu do mocnych, obyczajowych tekstów i autorskich kompozycji, które zostają wydane na płycie "Tęczowa swasta". Sylwester zorganizowany przez TVN jest ostatnim z licznych koncertów 2014 roku.

 

                            krotoszyński autograf w książeczce płyty A jednak miłość

----

2015 – Sprawy polityczne wciąż zaprzątają głowę Macieja, dzięki czemu powstają kolejne polityczno-społeczne teksty. Premierę ma utwór pt. „Tylko miłość pozwoli ci przeżyć” -  wspólne dzieło trzech muzyków: Ukraińca, członka popularnego w Polsce zespołu Haydamaky – Ołeksandra Jarmoły, Rosjanina - Andrieja Makarewycza oraz Polaka – Macieja Maleńczuka. MM nie jest obojętny także na sprawy rodzimej polityki: nagrywa piosenkę o pośle Michale Kamińskim, który dla kolejnej kadencji w polskim parlamencie był gotów zmienić barwy partyjne; zamienił Prawo i Sprawiedliwość na  Platformę Obywatelską i zaśpiewał o tym w swoim spocie wyborczym. Pan Maleńczuk napisał z tej okazji tekst utworu pt. „Misiek”. MM pojawił się także gościnnie na albumie krajana z Krakowa - Jacka Wójcickiego - na krążku  „Zaklinam czas” MM wcielił się w Diabła w utworze „Bal u Belzebuba”. Zespół Psychodancing wystąpił w radiowej Trójce z promocją albumu „Tęczowa swasta”. Maleńczuk wystąpił także na antenie TVP z okazji 50-lecia zespołu Skaldowie – z braćmi Zielińskimi zaśpiewał utwór „Dwudzieste szóste marzenie”. Benefis pt. "Od wschodu do zachodu słońca" odbył się w Gdowie. W tym czasie MM występuje w animacji Disneya  „Vaiana – Skarb oceanu” - rolą Maleńczuka był krab Tamnatoa. Rok kończył się jazzowym występem w rodzinnym Krakowie w ramach FUN-tastycznego Sylwestra z TVN.

2016 – Furorę robi utwór „Fajnie” zilustrowany teledyskiem. Poza tym MM postanowił zaprezentować swe umiejętności gry na saksofonie. Z tego powodu powołał do życia grupę Jazz for Idiots. Premierową kompozycją okazała się piosenka „Nalej jej”, która jednak nie znalazła się na pierwszej (i jedynej) płycie kapeli JFI pt. „Jazz for Idiots”. Oprócz klasyki jazzu na płycie pojawiło się aż siedem premierowych utworów autorstwa Pana Maleńczuka. Poza tym wystąpił gościnnie na albumie Krzysztofa Krawczyka: wykonał w duecie piosenkę „Każdy dziad”.

2017 – Rok podporządkowany koncertom solowym oraz albumowi z twórczością Wojciecha Młynarskiego. „Maleńczuk gra Młynarskiego” promowany jest teledyskiem do utworu „Mam zaśpiewać coś o cyrku” i ukazuje się w październiku. Listopad przeznaczony jest na promocję krążka z duetami śpiewającego Bohdana Łazuki. Album otrzymuje tytuł od utworu śpiewanego w duecie z Maleńczukiem – „Nocny Bohdan”. Prawie niezauważona przechodzi premiera niezwykłej płyty współtworzonej z Dariuszem Tarczewskim – klawiszowcem Jazz for Idiots, „Reformacja”. Płyta wydana z okazji 500-lecia reformacji na ziemiach polskich wydana została przez „Muzeum Zamek Górków” w Szamotułach i tylko tam można było ją kupić.

2018 – Rok aż czterech albumów, które dołączyły do dyskografii Maleńczuka. Po pierwsze trzy składanki wydane przez Straight Ahed Production, dotyczące utworów zarejestrowanych na przestrzeni lat przez Psychodancing: jednopłytowe „Polskie przeboje” (czerwona okładka), „Single 2008-2012” (niebieska okładka) a także podwójny album pt. „The Best Of” (żółta okładka). Po drugie: światło dzienne ujrzał też krążek nagrany z jazzowym perkusistą Grantem Calvinem Westonem – „The Ant”. Jest to głównie instrumentalny album czerpiący z dokonań jazz-rocka. Rok 2018 to też 25-lecie ukazania się debiutanckiej płyty Lady Pank. MM wziął udział w ponownym nagraniu tego albumu wykonując utwór „Kryzysowa narzeczona”. MM dołączył do swego aktorskiego portfolio kolejny film: tym razem wcielił się w postać Wróżbity Macieja w komedii Piotra Matwiejczyka pt. Piotrek the 13th: Dziecku rozmaryn.

2019 – MM skoncentrował się na współpracy. Wystąpił w filmie „Solid Gold” (wydany na DVD) oraz w serialu „Bez skrupułów” – zagrał postać Marka Konarskiego. W ramach tej współpracy artysta nagrał utwór „Modlitwa psa”. Muzykę do  piosenki skomponował Spencer Gibb, syn Robina Gibba z zespołu Bee Gees. W tym roku ukazała się również książka autorstwa Jacka Bromskiego pt. „Solid Gold” (wydawnictwo Pruszyński i S-ka). Zawiera ona (oprócz znanych z wersji serialowej) sceny niewykorzystane ani w filmie, ani w serialu. MM wraca na scenę „Męskiego Grania” – wespół z Wojciechem Waglewskim pojawia się na scenie w Żywcu, by rozpocząć koncert zamykający edycję 2019. Ten rok to także druga współpraca  z zespołem Wu-Hae: na albumie pt. „Dziki kraj”; MM zaśpiewał w utworze „Gończe psy” – zilustrowany teledyskiem. We wrześniu na łamach Gazety Wyborczej MM zapowiada i wykonuje nowy utwór pt. „Klauzula sumienia”  - jest to początek kompletowania utworów na nowy studyjny album. Sylwester z telewizją Polsat jest ostatnim tegorocznym występem trio Maleńczuk-Wywrocki-Jamioł. 

                                 Całkiem dobry wstęp do wywiadu-rzeki. Ale tylko wstęp.

2020 – W kwietniu premierę na CD ma koncertowy album „Męskie Granie. Dogrywka” - krążek rozpoczyna się nagraniem „Koledzy” z ubiegłorocznego koncertu w Żywcu. Rok kolejnego autorskiego albumu, wydanego na rodzimym rynku – „Klauzula sumienia”. Cześć tekstów na język angielski przełożyła Irma – córka MM.

2021 – W marcu na YouTube ma miejsce wideo-premiera „Stage-Concept” albumu „Klauzula Sumienia”: repertuar nagrywany w lutym br. dzięki wsparciu artystów w czasie trwania koronawirusa (wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19). Pan Maleńczuk wspomógł też Nataszę Urbańską w ramach singla „Psie łzy” – utwór, poprzedzony teledyskiem, znalazł się na płycie „RAJD 44”. MM bierze udział w kolejnej edycji trasy koncertowej „Męskie Granie” i wykonuje napisany przez siebie dla Krzysztofa Krawczyka utwór „Chciałem być”.

2022 – W maju po  występie w polsatowskim „Earth Festival” w Uniejowie MM zapowiedział „małą reaktywację Homo Twist”. Równocześnie premierę ma album w hołdzie Krzysztofowi Krawczykowi pt. „Tribute to Krzysztof Krawczyk” – w ramach płyty wydany zostaje utwór pt.  „Chciałem być” – krążek wydany pod banderą projektu Męskie Granie. W tym roku MM podbija także swe notowania na platformie NETFLIX: po pierwsze utwór Homo Twist pt. „Narkomanka” ląduje na ścieżce dźwiękowej serialu „Wielka woda”; po drugie: cover „Chodźmy na bal” (oryginalnie zaśpiewany przez Romana Frankla) dostępny jest na  soundtracku do serialu „Brokat”. MM pojawia się na sylwestrowym koncercie w Polsacie i wykonuje wiązankę przebojów. Na uwagę zasługują dwa fragmenty występu: otwierający całość fragment utworu Twist Again z repertuaru Homo Twist oraz zwrotka popularnej wojennej piosenki ukraińskiej pt. „Bayraktar”.

2023 – 8 marca ma premierę album Püdelsów - "Ciemna strona". Płyta miała się ukazać bezpośrednio po "Jasnej stronie" jakoś w 2005 roku. Püdelsi już bez Andrzeja Bieniasza i Macieja Maleńczuka zrealizowali założenie i nagrali ten album... po 18 latach! Z gościnnym udziałem Pana Maleńczuka, który zaśpiewał dwa teksty Piotra Marka - Babaluba (tym razem bez szeptania, a pełnym, dźwięcznym głosem) oraz Muchawcukrze. Na wokalu tradycyjnie od r. 2017 - Foreman, no i gość nr 2 - Renata Przemyk" w "Tango - spiżowy ratler"). 

Reaktywacja Homo Twist staje się faktem. Na dobry początek trio Maleńczuk / Wywrocki / Jamioł występuje na trzech zakontraktowanych koncertach: rozgrzewka w krakowskim klubie Buda, następnie festiwal „Zew się budzi” w Ustrzykach Dolnych oraz wakacyjny występ w Olecku. Zostaje również potwierdzona informacja w temacie nowego albumu Homo Twist: osiemnaście utworów z trzech pierwszych albumów HT zostało nagrane na nowo („by odzyskać do nich prawa autorskie” – jak wspomniał MM). „Nowy” materiał pojawi się jesienią (być może w formie pendrive’a zamiast klasycznego krążka CD). Telewizja Polsat zaprosiła Pana Maleńczuka na recital czterdziestolecia pracy artystycznej. Kwadrans na sopockiej scenie był częścią programu Polsat SuperHit Festiwal.

--- 


 

Przyczynek do biograficznych rozmów już jest. Teraz wydawnictwo pokroju Pruszyński i S-ka może wysyłać pana Rafała Księżyka (co to miał niemal wyłączność w Brumie na rozmowy z Panem Maleńczukiem w czasach pierwszego wcielenia Homo Twist) w towarzystwie Artysty do ciepłego kraju typu Bułgaria (po wprowadzeniu Euro Chorwacja odpada, bo drogo jak cholera się zrobiło) na trzy tygodnie gadania i sączenia drinków w przyhotelowym basenie. Jarosław S. (ps. Masa) uprawiał tak turystykę u boku Artura Górskiego i nie można powiedzieć, że wydawnictwo Pruszyński i S-ka nie zarobiło na tych eskapadach. Wszak dziewięć części owych rozmów wydano, czyli musiało się (przede wszystkim wydawnictwu) opłacić. Z tego miejsca apeluję do pana Rafała, by rozmowa miała zdecydowanie bardziej charakter gadania z Tymańskim, niż ten ze Staszewskim. Obaj panowie wydali przecież tabuny utworów, płyt, projektów, a jakoś szerzej i więcej zarówno o życiu jak i samej twórczości wydaje się być w autobiografii Tymona - która w takim wydaniu Wydawnictwa Literackiego jest dla mnie arcydziełem. Z kolei w Idę tam gdzie idę prywaty jest dużo, jednak nie wszystkie twórcze uniesienia potraktowano z równie staranną godnością. 

Ewentualnie w razie czego osobiście mogę nad konspektem takiego pogadania posiedzieć, ale w sumie to nie ma potrzeby, bo dla mnie kręgosłupem pogadanki z Panem Maleńczukiem jest to, co z Panem Titusem robił kilkakrotnie gość od wywiadów na płytach DVD Acidów: wziął ze sobą dyskografię na płytach CD i po kolei podstawiał Tomaszowi, prosząc o komentarz do danych sesji, co było zaczątkiem wspomnień z danego okresu. Ja sam do znudzenia niemal przypominam sobie ten fragment Czerwonego wywiadu autorstwa pani Burdzy, kiedy na tapet wpada temat debiutu Homo Twist i tych wszystkich fantastycznych opowiastek z nagrywania w studio Betlejem, gdzie sesja kosztowała dziesięć milionów złotych, a MM poinformował wydawcę, że jednak trzynaście i był trzy bańki do przodu.  Miodzio.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz