Przez czterdzieści lat kariery Metallica nie wydała ani jednej oficjalnej biografii. Było rzecz jasna coś takiego, jak So What! Dobrzy, wściekli i brzydcy, który to zbiór artykułów z oficjalnego magazynu dla fanów zespołu został wydany po polsku w 2005 roku; były oficjalnie sygnowane książki dokładane do wielkich boxów z albumami Kill 'Em All, Ride the Lightning, Master of Puppets, ... And Justice for All, czy Czarny Album. Jest i Back to the Front wypuszczony z okazji 30-lecia krążka Master of Puppets; Są również dwa potężne albumy ze zdjęciami wykonanymi przez nadwornego fotografa Metalliki - Rossa Halfina - The Ultimate Metallica oraz The Black Album in Black and White - wszystkie te oficjalne pozycje dostępne są tylko w wydaniu oryginalnym. Mam na półce ponad trzydzieści książek o Metallice, które zostały wydane po polsku. Wśród nich są ledwie trzy biografie. Tą najpopularniejszą jest dzieło Joela McIvera - wydane w Polsce aż czterokrotnie, przez dwa wydawnictwa, w dwóch tłumaczeniach i pod dwoma tytułami. Niestety, od dekady kompletnie nie wznowione...
Swego czasu dostałem w prezencie polskie wznowienie innej biografii Metalliki, któremu to wydaniu brakowało naprawdę sporo, by jakkolwiek móc obronić sens wypuszczenia tej książki w takiej, a nie innej formie. Tam Wydawnictwo Kagra poszło po linii najmniejszego oporu, szczując dodatkowo czytelnika aktualizacją roku wydania. Po latach w przypadku (przynajmniej najnowszego wznowienia) Bez przebaczenia z roku 2022 wcale nie jest lepiej...
Biografia Metalliki pióra Joela McIvera wydana w języku polskim, to historia książki mająca swój początek w 2004 roku, kiedy to Metallica zawitała do Chorzowa, by dać swój szósty koncert w Polsce. Wówczas poznańskie Wydawnictwo Kagra wydało pierwszą polską biografię Metalliki z prawdziwego zdarzenia - Sprawiedliwość dla wszystkich. Cała prawda o zespole Metallica. 355 stron. Pięć lat później Joel McIver postanowił zaktualizować swoją książkę, ponieważ poczuł, że Metallica albumem Death Magnetic "wróciła na właściwe tory swej kariery". Polski wydawca nie został w tyle i w tym samym roku zaproponowano fanom "poprawione i uaktualnione" wydanie Sprawiedliwości dla wszystkich... Tym razem historia zespołu zamknęła się na równych 400 stronach.
Gdy Metallica przyjechała w 2014 roku do Warszawy w ramach trasy "By Request" na swój dziesiąty polski koncert, na rodzimym rynku pojawiła się "nowa" biografia Metalliki autorstwa... Joela McIvera. Wydawnictwo In Rock zaprezentowało książkę pt. Bez przebaczenia. Jest to nic innego, jak na nowo przetłumaczona (przez Roberta Filipowskiego) znana polskim fanom Metalliki biografia zespołu. Nowe tłumaczenie, nowy tytuł, nowa okładka, miękka oprawa - treść identyczna jak w roku 2009 + informacje zaktualizowane do 2014 roku w 26-stronicowej erracie autorstwa tłumacza. Kupiłem to wydanie w Warszawie bezpośrednio po koncercie 11 lipca 2014 roku. Przed Stadionem Narodowym usadowili się sprzedawcy i z łóżka polowego handlowali książkami o tematyce muzycznej. Nie mogłem sobie odmówić pamiątki i kolejnej polskiej książki o Metallice w mojej kolekcji.
W lipcu 2022 roku w internetowych księgarniach znów pojawił się tytuł Bez przebaczenia.
Na pierwszy rzut oka wyglądało to na coś w rodzaju wyprzedaży starego
wydania z 2014 roku. Przy bliższym szperaniu okazało się, że mamy do
czynienia ze wznowieniem. Tym razem w twardej oprawie. I to tyle z
"nowości" wznowionego tytułu, bo reszta jest dokładnie identyczna, jak
wydanie pierwsze. Nie kupiłem owego "wznowienia" w czasie premiery, bo
nie byłem w stanie przejrzeć w Empiku tej książki. Wszystko dlatego, że
wydawca ofoliował sprzedawane egzemplarze i ni jak nie można się było
dostać do środka. Na pewien czas temat więc odpuściłem. Przed świętami
Bożego Narodzenia 2023 wysłałem do wydawcy pytanie, czy w przypadku
najnowszego wydania mamy do czynienia z uaktualnionym wydaniem na rok
2022; bo sobie chciałem pod choinkę fundnąć bardzo ładny, błyszczący,
twardookładkowy egzemplarz... I co? Wydanie promowane w Internecie
rokiem 2022 jest kropka w kropkę tym samym wydaniem, co to z roku 2014,
tyle, że mamy wszystko w oprawie twardej. Ilość stron identyczna (552),
łamanie tekstu identyczne... Nawet rok wykorzystany w najnowszej wersji
jest tym pierwszym - 2014... Zero uaktualnień (poza ceną: w 2014 roku
kosztowała 50 zł; teraz 80 zł). Historia kończy się na roku 2014 znaną
erratą autorstwa Filipowskiego. Nie ma nic o Hardwired... To Self-Destruct, S&M2, drugim odwyku Hetfielda czy solowej epce Kirka Hammetta zatytułowanej Portals.
Dlaczego wydawnictwo In Rock nie poprosiło nikogo o aktualizację
posłowia? Może przeczuwali, że lada chwila Metallica zaprezentuje nowy
studyjny album i dopiero wówczas przy jakiejś kolejnej okazji pojawi się
trzecie wydanie Bez przebaczenia?
Album 72 Seasons od ponad roku gości w słuchawkach fanów Metalliki. W lipcu 2024 zespół przyjedzie do Warszawy dać trzynasty i czternasty koncert dla polskich fanów. Uległem i po dwóch latach od premiery dostałem w prezencie urodzinowym drugie wydanie biografii Bez przebaczenia. Poniekąd ma to być pamiątka po lipcowej wizycie Metalliki w naszym kraju, bo nie sądzę, aby w momencie przyjazdu Metalliki do stolicy, któryś z rodzimych wydawców połakomił się na wypuszczenie o zespole czegoś zaktualizowanego. Wciąż najlepszą polską biografią Metalliki pozostaje ta, której autorem jest Mick Wall - oczywiście w pierwszym wydaniu (z 2011 roku). A w ogóle najnowszą polską książką o Metallice pozostaje od grudnia 2022 pozycja kolekcji Hachette... której nie polecam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz